تبلیغات
وبلاگicon
جنگ نرم(سربازان امام خامنه ای) - بحران کاهش جمعیت


:
جنگ نرم(سربازان امام خامنه ای)
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 10 دی 1392

 نزدیک دو سال است که بحث تغییرات جمعیتی در ایران مطرح شده است و خطرات کاهش جمعیت گوشزد می‌گردد. با باز شدن باب این بحث تضارب آرای جالبی شکل گرفته است. عده‌ای اصل قضیه را منکر شده و کاهش آن را باور ندارند. تعداد این افراد چندان زیاد نیست چراکه با مشخص شدن آمار زاد و ولد در کشور جای هیچ شک و شبهه‌ای باقی نمانده است.

برخی دیگر علی رغم اینکه کاهش جمعیت را قبول دارند، مضر بودن آن را زیر سوال می‌برند و با اشاره به برخی مشکلات اقتصادی در کشور این امر را به نفع نسل‌های بعدی می‌دانند. سخن این تعداد اگرچه قابل تامل‌تر به نظر می‌رسد اما مشکلات جدی که کشورهای پیر با آن سر و کله می‌زنند بعلاوه یافته‌های علمی وجود نسبت مستقیمی بین کاهش جمعیت و کاهش مشکلات اقتصادی را رد می‌کند.

گروه دیگر، دو نکته فوق را قبول می‌کنند اما باور دارند که تا وقتی فکری برای مشکلات اقتصادی کشور و دغدغه‌های معیشتی مردم نشود ترغیب مردم به افزایش فرزندآوری نه تنها معقول نیست بلکه از سوی جامعه پذیرفته نخواهد شد.

اما گروه چهارمی هم هستند که خطر کاهش جمعیت را گوشزد می‌کنند و نسبت به عواقب آن هشدار می‌دهند. این افراد در کنار اینکه به حل مشکلات اقتصادی و معیشتی تاکید دارند ولی تلاش برای افزایش جمعیت را متوقف بر این امر نمی‌دانند. این افراد اصرار دارند که اگرچه مشکلات اقتصادی می‌تواند دلیلی برای کاهش تماسل خانواده‌ها به فرزند آوری باشد اما این دلیل در برابر دلیلی به نام تغییر سبک زندگی و نگرش‌های فرهنگی سهم کمتری را به خود اختصاص می‌دهد. این افراد تاکید دارند که اگرچه ممکن است مسائل اقتصادی موجب شود خانواده‌ها به فرزند کمتر متمایل شوند اما اینطور نیست که با افزایش رفاه و سطح معیشت خانواده‌ها الزاماً به سمت فرزندآو.ری بیشتر بروند.

این نکته آخر چیزی‌ست که خود ما نیز اگر دقیق‌تر به اطرافمان نگاه کنیم آن را تصدیق خواهیم کرد چراکه خانواده‌های مرفه بسیاری را سراغ داریم که تعداد فرزندانش یک یا حداکثر دو نفر است.

دیدن این چند فیلم کوتاه را از دست ندهید. حداقل فایده دیدن آنها این است که  قبول کنیم کمی جدی‌تر به موضوع فکر کنیم. همین هم دستاورد کمی نیست!


[http://www.aparat.com/v/pdeLk]


[http://www.aparat.com/v/cpjxK]

با تشکر از رجا نیوز - لینک های دانلود
طبقه بندی: جنگ نرم،  خبر، 
ارسال توسط رضا کبودبند
PageRank
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا با قانون فیلترینگ در کشور موافقید ؟؟؟صفحات جانبی
همسنگران
تمامی حقوق این وبلاگ متعلق به شخص شماست در امر کپینگ مختارید