تبلیغات
وبلاگicon
جنگ نرم(سربازان امام خامنه ای) - مهمان افغان خندوانه: ایران وطن فرهنگیم است


:
جنگ نرم(سربازان امام خامنه ای)
مرتبه
تاریخ : یکشنبه 18 مرداد 1394


محمد سرور رجایی گفت: به لطف خدا و بر اساس کوشش فعالان فرهنگی دو کشور شاهد تغییر نگاه در رسانه های جمهوری اسلامی ایران نسبت به افغان ها هستیم و نگاه واقع بینانه به افغانستان ایجاد شده است که این نگاه حتی به سایت های محلی نیز گسترش یافته است.

به گزارش فرهنگ نیوز، محمد سرور رجایی چهره فرهیخته افغانستانی است که این روزها پس حضور موفق در برنامه خندوانه و گفتگو با رامبد جوان توانسته ادامه دهنده نگاه متفاوت به مهاجران افغان و کشور افغانستان باشد.

 

 رجایی در گفتگو در این خصوص گفت:  اتفاقی که در برنامه خندوانه افتاد چیزی است متاسفانه طی سال های گذشته بسیار کم به آن توجه می شد، هر چه خبر در رسانه های ایران از افغانستان پخش شده، اخبار مایوس کننده بوده و همیشه چهره های درجه چندم را از افغان ها را نشان داده است.

 

وی ادامه داد: در سریال هایی که در گذشته از رسانه جمهوری اسلامی پخش می شد، همیشه شخصیت های افغان در نقش های کارگر، آبدارچی و .... بوده اند و هیچگاه نگاه به افغان ها فراتر از این نرفته است

 

تغییر نگاه رسانه ها

 

این فعال فرهنگی ادب و زبان فارسی تصریح کرد: به لطف خدا و بر اساس کوشش فعالان فرهنگی دو کشور شاهد تغییر نگاه در رسانه های جمهوری اسلامی ایران نسبت به افغان ها هستیم و نگاه واقع بینانه به افغانستان ایجاد شده است که این نگاه حتی به سایت های محلی نیز گسترش یافته است.

 

رجایی ادامه داد: دوست داریم چهره افغان ها همانگونه که هست و بر اساس واقعیت های اجتماعی این کشور نشان داده شود؛ چرا که در بین مهاجران افغانستان هم دکتر، مهندس و ... و هم کارگر داریم؛ از این رو چهره افغان های مهاجر باید بر اساس واقعیت های اجتماعی نشان داده شود و سیاه نمایی نشود.

 

ماه عسل و خندوانه نمونه های موفق

 

وی با اشاره به برنامه خنداونه تصریح کرد: تا جایی که بنده بررسی کردم خندوانه به همت دوستان برنامه ای از آب در آمد که برخلاف بسیاری از برنامه های قبلی توانست بغض هایی فرو خورده ی مهاجران را بیان کند. پیش از این جمعیت کثیری از افغان ها از برنامه های رسانه ملی که به مهاجران پرداخته اند، راضی نبودند. اما با پخش برنامه های خندوانه و ماه عسل، کاملا نگاه ها تغییر یافته است. همان گونه که نگاه های رسانه ها هم تغییر کرده است.

 

مهمان افغانی خندوانه: ایران را وطن فرهنگی خود میدانم

 

این فعال فرهنگی ادب و زبان فارسی اظهار داشت: پیش از پخش برنامه خندوانه عده ای از مهاجران با نگرانی به پخش این برنامه نگاه می کردند؛ چرا که کمتر در رسانه ها حرف های دل مهاجران کمتر بیان شده بود، به همین دلیل آن افراد دلنگران که تصور می کردند خندوانه نیز همانگونه است، ولی با پخش برنامه آنها عقب نشینی کردند

 

نباید به خاطر نعمت امنیت و آرامشی ناسپاس باشیم

 

سرور رجایی با اشاره به بخشی از سخنان خود در خندوانه افزود: در آن برنامه اگر من کلمه ناسپاس را به زبان آوردم، این است که من ایران را وطن فرهنگی خود میدانم. به همین دلیل منظورم از بیان آن کلمه این بود که نباید به خاطر نعمت امنیت و آرامشی که در جمهوری اسلامی ایران است، ناسپاس باشیم. باید قدردان اقتدار ایران اسلامی در عرصه ی جهانی باشیم. نباید غر بزنیم. متاسفانه شنیدم که عده ای این مسئله را بد برداشت کردند و حتی به صفحه اینستاگرام رامبد جوان نیز حمله کردند که رامبد جوان ناگریز شده صفحه برنامه مهاجران خود را در اینستاگرام مسدود کند.

 

وی با بیان اینکه خنداونه رویکردی جدیدی نسبت به افغان ها بود، ادامه داد: برنامه خندوانه آغازی است با نگاه و رویکرد جدید در رسانه های جمهوری اسلامی ایران نسبت به مهاجرانی که در حضور بیش از ۳۰ ساله شان حتی به نوبه خود از ایران دفاع کردند. در هشت سال دفاع مقدس شرکت نمودند و جانباز و شهید نیز در این راه داده اند؛ البته نمی گویم در میان آنها آدم های بدی وجود ندارد ولی اگر نگاه کنیم میزان شهدا و جانبازان افغان نسبت به میزان جامعه مهاجرت افعان به ایران، آمار درخور توجهی است.


منبع: فردا نیوز


مطالب مرتبط:

http://jangenarm1432.mihanblog.com/post/472

http://jangenarm1432.mihanblog.com/post/tag/%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86

http://jangenarm1432.mihanblog.com/post/315

 ارسال توسط رضا کبودبند
PageRank
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا با قانون فیلترینگ در کشور موافقید ؟؟؟صفحات جانبی
همسنگران
تمامی حقوق این وبلاگ متعلق به شخص شماست در امر کپینگ مختارید